קניין רוחני

זכויות יוצרים | פטנטים | סימני מסחר וציון גיאוגרפי

התקשרו עכשיו לקבלת ייעוץ ראשוני 03-6726268 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

רחוב הארבעה 28 (מגדל צפוני קומה 5) תל אביב | 03-6726268

ההתפתחות הטכנולוגית המואצת של העשורים האחרונים הציבה את לקוחותי מול אתגרים מורכבים בתחום הקניין הרוחני. ניסיוני רב השנים בתחום אפשר לי למפות את האתגרים ולחלקם לשתי קטגוריות, הראשונה שבהן עוסקת בהגנה על נכסי הקניין הרוחני של לקוחותי, ואילו השנייה מתמקדת בעמידה בתקני רגולציה בתחום והימנעות מהפרת זכויות יוצרים של צדדים שלישיים.

נכסי קניין רוחני מהווים כיום נתח אסטרטגי בתמהיל הנכסים של כל חברה, וכשמדובר בחברות מבוססות טכנולוגיה – הנתח העיקרי. כדי לייצר מערך הגנה אפקטיבי ולהפחית את הסיכון של התרחשות אירוע הפרת זכויות קניין רוחני, אני מלווה את לקוחותי החל משלב יצירת הנכסים הרוחניים, דרך ניהולם וכלה בסחר בהם. במסגרת זו, אני לוקח חלק בגיבוש ויישום אסטרטגיית קניין רוחני כוללת, ובוחן התאמתה למוצר ספציפי ו/או הקשר (שוק או מדינה נתונים). ככל שהקווים המנחים הכלליים אינם מתאימים למוצר או לנסיבות הנתונות, אני מגבש אסטרטגיה נקודתית, מוכוונת מוצר/שוק/אזור.

בין השירותים שמשרדי מספק ללקוחות בתחום הקניין הרוחני:

  • בדיקת רקע לעניין פטנטים קיימים, סימני מסחר וזכויות יוצרים
  • רישום פטנטים, זכויות יוצרים, סימני מסחר וסימנים גיאוגרפיים
  • ייצוג בהליכים מול רשם הפטנטים, וסימני המסחר בנוגע לבקשות לביטול והתנגדויות לרישום של זכויות קניין רוחני.
  • הגנה על זכויות קניין רוחני במסגרת יחסי עבודה (עובד/מעביד)
  • הגנה על זכויות קניין רוחני באינטרנט, כולל מתחמים (דומיינים)
  • בדיקות נאותות והערכת נכסי קניין רוחני
  • ניהול מו"מ וניסוח הסכמי רישיון לפטנטים, סימני מסחר, זכויות יוצרים ותוכנות מחשב
  • הנחייה בהיבטי ציות ורגולציה
  • ייעוץ שוטף במקרים של חשש מהפרת זכויות יוצרים של צדדים שלישיים
  • ליטיגציה בתחום הקניין הרוחני מול ערכאות שונות

זכויות יוצרים

נישה זאת של תחום הקניין הרוחני הציבה בפני הזדמנות לסייע ליוצרים ישראליים מקוריים בתחומי הספרות, האמנות, המוזיקה והקולנוע. במסגרת זו אני מספק ללקוחותי ייעוץ שוטף, ייצוג והגנה על יצירותיהם מפני שימוש בלתי הוגן על ידי צדדים שלישיים. בכדי לבסס הגנה משפטית מקיפה ואפקטיבית, אני מייעץ ללקוחותי כבר בשלב המקדמי טרם חשיפת היצירה לצדדים שלישיים.

בנוסף, אני מייעץ לחברות ויחידים בכל הנוגע להגנה של זכויות יוצרים או הפרה של זכויות אלה, וכן מגבש אסטרטגיה מוסדית לשימוש מותר ביצירות של צדדים שלישיים.

סל השירותים המוצע כולל ייעוץ וטיפול בהיבטי רגולציה, חוות דעת וייעוץ בביסוס תשתית הגנה על זכויות יוצרים, ניהול מו"מ ועריכת הסכמים הנוגעים לשימוש ביצירות מוגנות והסדרת השימוש ביצירות אלה ברשת האינטרנט, בטלוויזיה, ברדיו ובקולנוע, מסחור זכויות יוצרים וייצוג במסגרת תביעות להפרת זכויות יוצרים בערכאות השונות.

פטנטים

בשנת 2018 דורגה ישראל כמדינה החמישית בעולם במספר הפטנטים לנפש, בהתייחס לפטנטים שהוגשו לאישור בינ"ל (PCT). פטנטים ישראליים רבים נמצאים בשימוש יום-יומי ברחבי העולם: החל מטפטפות השקיה לשימוש חקלאי ועד לסטנטים לשימוש כירורגי, מהחסן נייד (Disk On Key) דרך תמ"ק עוזי, מערכת כיפת ברזל ומערכות ביטחוניות נוספות, ועד לאפליקציית ה-WAZE.

דיני הפטנטים שינו את חייהם של למעלה משלושה מיליון בני-אדם ברחבי העולם: אלמלא הגנת הבלעדיות, שמקנה הגדרת ה"פטנט", סבירות גבוהה שתהליך המחקר והפיתוח שסיומו בתרופת ה"קופקסון", המשפרת את איכות חייהם של מיליוני חולים במחלת הטרשת הנפוצה, לא היה מתאפשר בשל אי כדאיות כלכלית. מטבע הדברים, הנחה זו תקפה גם לגבי תרופות נוספות.

בשנים האחרונות נטלתי חלק בתהליך אישורם של עשרות פטנטים, החל מהבדיקה הראשונית לשלילת פטנטים קיימים, בחינת קיומם של פטנטים מותנים ו/או זמניים, הגשת בקשות לרשות הפטנטים בארץ ובעולם, ייצוג מול רשות הפטנטים, הגנה על פטנטים במסגרת בקשת ביטול פטנט או התנגדות להארכת הגנה על פטנט. בין לקוחותי יחידים וחברות בתחומי המחשוב והתוכנה, הרפואה, הפארמה והציוד הרפואי. הידע הנרחב שרכשתי בתחום הפטנטים בשילוב ידע טכנולוגי מקצועי וממשק מצוין שביסס המשרד עם רשות הפטנטים מאפשרים לי להעניק ללקוחותי שירות מעולה וטיפול מהיר בפניותיהם לרישום ואישור פטנטים.

סימני מסחר וציון גיאוגרפי

הלוגו המוכר של "קוקה קולה". הסמל של "יגואר". ה-m הצהובה המזוהה עם רשת "מקדונלד'ס". כל אלה הם סימני מסחר, שמטרתם לסייע ללקוחות לזהות בקלות חברות מסחריות או מותגים באמצעות סימן היכר וויזואלי או קולי מובחן. במרבית המקרים סימני מסחר יהיו סמליל (לוגו), שם חברה, שילוב צבעים או עיצוב ייחודי (בכללו גופנים), אולם ייתכנו גם סימני מסחר תלת מימדיים, ואף שימוש בצליל או בריח כסימן מסחר.

התמחותי בתחום סימני המסחר מתחילה כבר בשלב המקדמי של בחירת סימן המסחר על-ידי לקוחותי. הייעוץ שאני מציע ללקוחותי מתבסס על סקירת השוק הרלבנטי בארץ ובעולם, במטרה לבחון את זמינות סימן המסחר וכשירותו לשימוש ולרישום. בדיקה ראשונית זו חיונית לבחירת סימן מסחר, ועריכתה חוסכת ללקוחותי משאבים כספיים וזמן כאחד. סל השירותים שעומד לרשות לקוחותי בתחום זה כולל הגשת בקשות לרישום סימני מסחר ומתחם (domain), הגשת התנגדות לבקשות רישום סימני מסחר בעלות פוטנציאל מזיק, עריכת הסכמים הנוגעים לסימני מסחר, איתור הפרות של סימני מסחר וניהול התדיינות, הליכי מו"מ וליטיגציה בתחום.

כינוי מקור, המוכר גם כציון גיאוגרפי הוא מונח המתייחס למוצרים אשר שמם כולל התייחסות לאזור גיאוגרפי כלשהו, בכוונה לטבוע "תו איכות" רלבנטי למוצרים אלה בלבד. ציונים גיאוגרפיים מוכרים הנם "Jaffa" , המהווה מותג ישראלי מוכר לזני פירות הדר מסוימים הגדלים בארץ, מותגי המשקאות הכהילים "שמפניה" ו"בורדו", שניהם על שמות חבלי הארץ בצרפת בהם גדלים הענבים המשמשים לייצור המשקאות ועוד. הגם שכינויי מקור פחות נפוצים, רישום והגנה על כינויי מקור/ציונים גיאוגרפיים דומים במהותם לרישום סימני מסחר והגנה עליהם, וככאלה מנוהלים על ידי משרדנו עבור לקוחות המשרד.

רחוב הארבעה 28 (מגדל צפוני קומה 5) תל אביב 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות